domy z bali
domy zbali
domy z bala projekty
domyz bali
domy z bali cena

Projekty domów z bali

Projekty naszych domów:

Każdorazowo budujemy na indywidualne zamówienie opracowując stosowny projekt. Od ponad 12-tu lat współpracujemy z tą samą pracownią architektoniczną z którą wspólnie przygotowujemy projekty budowanych domów. W ten sposób projekt w pełni wykorzystuje specyfikę budownictwa z wielkowymiarowej bali, stosowaną przez nas technologię oraz wypracowane przez lata rozwiązania konstrukcyjne. Budując z nami macie Państwo niepowtarzalną okazję zaprojektowania swojego własnego domu. Koszt projektu wliczany jest w koszty realizacji budowy.

Rys1. Elewacje typowego domku jednobryłowego o pow. użytkowej ok 100m2

logs domy z bali elewacje01 s
 
 
 

 

 

 

 

 

 

Elementy charakterystyczne budowanych przez nas domów:

Ostatki:

ostatki01 sBudownictwo wieńcowe to przede wszystkim przechodzące w narożnikach bale tworzące tak zwane ostatki, które w sposób naturalny wykorzystuje się jako podpory dla daleko wystających dachów. Zazwyczaj na ostatkach kładzione są belki oczepowe stanowiące dolną podpore dla dachów tworząc charakterystyczne podcienie. Dodatkowo, ostatki wycinamy w kształcie ozdobnych łuków jak to widać na zdjęciu obok.

Symetria:

Każde przecięcie się ścian nośnych z bali, tworząc wystające ostatki w elewacji zewnętrznej wpływa zasadniczo na efekt wizualny całego domu. Jeżeli ściany nośne wewnątrz domu rozplanowane są niesymetrycznie to efekt ten w sposób naturalny przenosi się na elewacje zewnętrzne. Zazwyczaj więc wewnętrzne ściany nośne z bali lokuje się symetrycznie względem całej bryły i elementów zewnętrznych domu (ganki, wiaty, garaże etc.).

To samo dotyczny elementów takich jak podciągi, belki stropowe etc., które przechodząc przez ściany zewnętrzne stają się częścią elewacji zewnętrznej. 

Odległości między naroznikami:

Bardzo ważnym parametrem domów budowanych w tej technologii to odpowiednia odległość między narożnikami na ścianie, które zapewniają stabilność całej konstrukcji. Zazwyczaj domy o długości ścian do 9-ciu metrów realizuje się w oparciu o cztery narozniki bez ścian poprzecznych. Powyżej tej długości konieczne jest wprowadzenie ścian poprzecznych lub samych narozników, tak zwanych wstawek czy krzyżaków.

 
Konstrukcje nośne dachów, ganków, wiat etc.

konstrukcja nosna dachu01 s

 

Dom drewniany to przede wszystkim daleko wychodzące dachy chroniące drewno przed nadmiernych zaciekaniem. Konstrukcja dachu budowana jest więc w oparciu o bale nośne idące wzdłuż budynku i wychodzące odpowiednio daleko za lico ściany. Na balach tych kładzione są krokwie.

 
 
 
 
 

 

Słupy na regulowanych śrubach:

Schnięciu drewna towarzyszy kurczenie stąd ściany wieńcowe schodzą się ok 5% na swojej wysokości. Oznacza to, że wszystkie słupy nośne (których długość w pionie nie ulega zmianie) od dołu stawiane są na regulowanych śrubach odpuszczanych wraz z procesem osiadania ścian. Dodatkowo jakiekolwiek scianki działowe zbudowane w innej technologii (np. szkieletowe) muszą dopuszczać mozliwość schodzenia się stropu. Ta sam zasada dotyczy montazu okien i wszystkich innych elementów zabudowy ingerujących w konstrukcje wieńcowych ścian z bali.

 

 

Budynki jednobryłowe:

 

Podstawowy podział realizowanych wcześniej przez nas projektów to konstrukcje jedno i wielobryłowe. Jednobryłowe to najczęsciej spotykane, typowe konstrukcje oparte na bazie prostokąta. Kilka z takich projektów, wraz ze szczegółowym opisem zamieścilismy w pasku obok.

Parter takiego domu dzielony jest zazwyczaj na cześć użytkową (wiatrołap, pom. gospodarcze, w/c, kuchnia) i cześć dzienną czyli salon. Poddasze to trzy sypialnie plus łazienka. Wprowadzenie dodatkowego pokoju na parterze oznacza zazwyczaj ulokowanie go w miejscu kuchni, która przenoszona jest wówczas do części dziennej tworząc w ten sposób salon z otwartym aneksem kuchennym.

W pasku obok zamieszczamy przykładowe projekty domów z bali wcześniej przez nas opracowane i zrealizowane. Jako przykłady wcześniejszych realizacji mają na celu ilustrację niektórych rozwiązań, możliwe są jednak dowolne zmiany.

 

Budynki wielobryłowe:

Realizacja domów o większych powierzchniach zazwyczaj oznacza konieczność wprowadzenia dodatkowej bryły. Powstają w ten sposób budynki niepowtarzalne odzwierciedlające styl i konkretne potrzeby jego mieszkańców.